Obsah

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Nejvyšší čas na pravidelnou kontrolu komína je právě nyní!

Podzim září barvami, sběr naší práce je v plném proudu, ale i přes to by majitelé a správci domů neměli na některé věci zapomínat. Na mysli máme pravidelnou kontrolu komína, na jejíž provedení je nyní nejvyšší čas. Tedy pokud nejste vlastníkem plynového kondenzačního kotle, a neprovedli jste kontrolu vloni. Tam stačí počkat na příští sezónu, neboť legislativa ukládá majitelům plynových kondenzačních kotlů kontrolu spalinových cest od roku 2016 pouze jednou za 2 roky.

Kominovy system

Zdroj Schiedel: I když máte prvotřídní komínový systém, nesmíte zapomínat na jeho pravidelnou údržbu.

Sjednejte si kontrolu spalinových cest nyní

Možná se vám v době, kdy ještě potřeba topení není úplně aktuálnízdá zbytečné volat jakéhokoliv řemeslníka, ale kominíci jsou výjimka. Ti mají plné ruce práce i celý rok a s přibližující se topnou sezonou je to horší a horší. Kontrolu spalinových cest je totiž nutné provádět mimo topnou sezónu. Na majitele domů apelují i výrobci komínových systémů. Technický ředitel společnosti Schiedel Ing. Jiří Vrba říká: „Pokud si zavoláte kominíka nyní, máte ještě dostatek času na zorganizování samotné kontroly. Na podzim, těsně před začátkem topné sezóny, již nikoho spolehlivého sehnat nemusíte. Kominické svazy každoročně apelují na majitele domů, aby nenechávali kontrolu na poslední chvíli.“

Špatně udržovaný komín vás vytrestá sám

V případě legislativou nařízených kontrol spalinových cest se opravdu nejedná o „šikanu“ poctivých občanů státem. Pravidelnou kontrolu by každý majitel domu měl provádět ve svém vlastním zájmu. Neudržovaný komín totiž může napáchat až miliónové škody a pokud pojišťovna zjistí, že škoda vznikla od neudržovaného komína, nic vám nezaplatí. Ostatně požárů, které se rozšířily od komína, řeší hasiči každoročně několik stovek. Problémy mohou být různorodého rázu. Nevhodná konstrukce komína, nezajištěná dvířka nebo zažehnutí sazí. Velmi častou příčinou požáru na půdách jsou mezery v komínovém plášti, netěsnosti ve spárách nebo praskliny. V blízkosti komínu by neměly kvůli bezpečnosti být ani žádné hořlavé předměty, bezpečná vzdálenost je minimálně jeden metr. Případné závady vám zjistí pouze pravidelná kontrola komína.

Pozor na falešné kominíky

V posledních letech se velmi rozšířil fenomén falešných kominíků, se kterými se snaží bojovat i současná legislativa. Za špatně provedenou kontrolu či revizi komína může být kominická firma potrestána pokutou až 50 000 Kč. „Novela zákona z roku 2016 částečně pomohla, ale všechny pofidérní firmy nabízející kontrolu komína se vymýtit samozřejmě nepodařilo,“ komentuje situaci Ing. Vrba ze Schiedelu. „Pokud nemáte svojí prověřenou firmu, která vám pravidelně čistí spalinové cesty, obraťte se na Společenstvo kominíků, které sdružuje kvalifikované a pravidelně školené kominíky,“ dodává Ing Vrba. Na jejich webových stránkách si můžete pomocí mapky vyhledat kominíka, který je vám nejblíže. 

Výměna spotřebiče nebo úprava komína má svoje pravidla

Taky nezapomeňte, že po každé stavební úpravě komína nebo při výměně, či nové instalaci spotřebiče paliv musí být provedena revize spalinové cesty a tu může provádět pouze Revizní technik spalinových cest. Ing Vrba ze společnosti Schiedel, která je lídrem ve vývoji a výrobě moderních komínových systémů u nás s úsměvem dodává: „ Naše společnost se dlouhodobě snaží na trh dodávat spolehlivé komínové systémy prvotřídní kvality. Nicméně jejich majitelé nesmějí zapomínat na jejich údržbu. Ostatně to, jestli máte starého favorita nebo nejnovější Superb je při jízdě cítit, ale do servisu musíte s oběma minimálně jednou za rok také.“

 Krb

Zdroj Schiedel: Pokud máte doma krb, musíte nechat provést kontrolu spalinových cest každoročně.

 Plynova kotelna

Zdroj Schiedel: Pokud vytápíte plynovým kondenzačním kotlem, stačí si pozvat na pravidelnou kontrolu proškoleného kominíka pouze jednou za 2 roky.

 

Eva Mokošínová

Marketingový specialista Schiedel s.r.o.

www.schiedel.cz